APIE FESTIVALĮ

1994 m. į pirmąjį festivalį „Suklegos“ tradicinės muzikos atlikėjus bei šiuolaikinės muzikos kūrėjus, randančius atspirtį ir įkvėpimą etninėje muzikoje, sukvietė festivalio sumanytojos: Asta Vandytė ir folkloro atlikėja Veronika Povilionienė. Festivalio rengimu iki rūpinosi Kauno tautinės kultūros centras.

Septintasis festivalis „Suklegos“, sėkmingai peržengęs XX ir XXI amžių sandūrą, organizuotas Kauno etninės veiklos klubo. Artūro Sinkevičiaus vedama naujoji komanda savo iniciatyva ir nuoširdžiu darbu festivalį puoselėjo ir augino iki 2018 metų.

Nors keletą metų Kaune festivalis „Suklegos“ buvo aptilęs, bet jau 2024 metų rudenį, tradicine tapusia paskutinę rugsėjo savaitę, į gimtąjį Kauną jis vėl sukvies muzikos mylėtojus, tik šįkart bus kuriamas asociacijos „Etnoerdvės“.

Kaip ir lig šiol, naujoji festivalio kūrėjų komanda tikisi pateikti nemažai naujienų bei tikrai kokybiškos muzikos Kauno gyventojams ir miesto svečiams. Festivalio moto – Šiuolaikinis žvilgsnis į folklorą! – atspindi kertinę pirmųjų festivalio kūrėjų ir vėlesnių jo puoselėtojų idėją – burti Lietuvos ir užsienio kūrėjus bei atlikėjus, kurių muzikoje susipina skirtingi muzikos žanrai, įvairių tautų etninės muzikos elementai, skamba unikalūs dainininkų tembrai, tradiciniai ir modernūs instrumentai, aktualios etninės muzikos interpretacijos.

Per ilgą festivalio gyvavimo laiką Kauno scenose jau pasirodė svečiai iš daugiau nei 20 šalių: kaimyninių Latvijos ir Estijos, Švedijos, Norvegijos, Farerų salų, Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos, Čekijos, Vengrijos, Bulgarijos, Turkijos, Prancūzijos, Belgijos, Olandijos, Airijos, JAV, Izraelio ir kt.

Nuo pat festivalio rengimo pradžios jame dalyvauti kviečiami tiek Lietuvos scenoje jau žinomi kūrėjai bei atlikėjai (Veronika Povilionienė, Algirdas Klova †, Petras Vyšniauskas, Saulius Petreikis, „Atalyja“, „Keisto folkloro grupė“, „Kamanių šilelis“, „Baltos varnos“), tiek ir jaunos grupės, einančios folkloro aktualizavimo šiandienos žmogui keliu, atskleidžiančios savitą požiūrį į folklorą. Taip tikimasi skatinti jaunus žmones atsigręžti į savo tautos kultūrą ir iš naujo atrasti folklorą galbūt visai naujose, dar nepažintose muzikos formose.

Taip pat skatinami pasirodyti ir tie kūrėjai, kurių darbo vaisiai dažniausiai yra gana toli nuo etninės muzikos. Su nekantrumu laukiami nauji ieškojimai, savitos interpretacijos, gimusios braidant po plačius senosios etninės muzikos klodus.

Kai kurie muzikiniai projektai, skambėję festivalio „Suklegos“ scenoje, peržengia Lietuvos ribas, sujungdami kūrėjus iš skirtingų žemynų vienam bendram tikslui – dovanoti publikai naujas, negirdėtas muzikines patirtis, persmelktas etninės muzikos garsų. Vienas tokių pavyzdžių – smuikininko, kompozitoriaus iš JAV Abraham Brody ir sutartinių giedotojų grupės iš Vilniaus „Trys keturiose“ jungtinis projektas „Protėviai“ („Ancestors“).

Keičiantis kūrėjų komandoms išlieka ir dar viena bendra, visa jungianti gija – festivalio formatas. Festivalis „Suklegos“, kaip įvardino ilgametis jo organizatorius A. Sinkevičius, unikalus tuo, kad yra rengiamas iš savanoriškų paskatų, idėjos vedamų žmonių, kviečiančių mėgautis muzika kuo platesnį ratą klausytojų, suteikiant galimybę dalyvauti ir nemokamuose, kokybiškos muzikos renginiuose.

© E. Adomavičiaus, I. Jokužytės Kairienės nuotraukos.

DĖKOJAME